poniedziałek, 16 lutego 2015

Co z tym śniegiem?

W styczniu 2006 roku wielu moich klientów przestało montować zabezpieczenia przed śniegiem, a byli też i tacy którzy chcieli demontować już wcześniej zamontowanie bariery przeciwśnieżne. Przyczyną takiego stanu rzeczy była katastrofa budowlana w Katowicach, podczas której zawalił się dach pawilonu wystawienniczego pod nawałem śniegu.


Sno

To jeden z pięciu wyrazów w języku norweskim określających rodzaj śniegu, natomiast Eskimosi odmieniają nawet do dwudziestu struktur tego białego opadu atmosferycznego. Choć nasz język posiada tylko jedno określenie tego zimowego puchu to dla wszystkich śnieg przy grubości zaledwie 15 cm na 1 m2 potrafi ważyć 50 kilogramów i stwarzać poważne niebezpieczeństwa:
  • zagrożenia wynikające z lawinowo zsuwającego się śniegu z krawędzi dachu, upadających sopli lodu czy nawisów śnieżnych;
  • uszkodzenia pokrycia dachowego np. w postaci zarysowania lakieru zabezpieczającego dach;
  • zniszczenia innych elementów dachu takich jak orynnowanie, obróbki blacharskie czy kominki wentylacyjne;
  • straty i zniszczenia przydomowej architektury ogrodowej lub roślinności - krzewy, drzewa itp. w wyniku gromadzenia się zwałów śniegu wokół budynku bezpośrednio pod okapem dachu.


Zabezpieczenia

W pierwszej kolejności trzeba zadbać aby śnieg schodzący z dachu i spadające sople nie wyrządziły krzywdy mieszkańcom domu, a tym bardziej osobom trzecim - w przypadku stwierdzonego uszczerbku na zdrowiu u "sąsiada" prawo przewiduje karę nawet do roku więzienia dla właściciela-administratora nieruchomości.
W zależności od rodzaju pokrycia dachowego, jego kąta nachylenia i zaawansowania prac na dachu stosuje się różne systemy zabezpieczenia powstrzymujące śnieżne lawiny z dachu:
  • płotki i bariery przeciwśniegowe - dopasowane do konkretnego rodzaju pokrycia i mocowane bezpośrednio do konstrukcji drewnianej dachu;
  • śniegochwyty - wykonane z blachy, elastyczne elementy mocowane na wierzchołkach trapezu lub fali blachodachówki za pomocą tzw. nitów "zrywalnych" lub wkrętów farmerskich. Montowane w układzie dwu lub trzy rzędowym. Ten system cechuje łatwość montażu, bez potrzeby demontażu już zamontowanego pokrycia dachowego;
  • antyoblodzeniowa elektryczna instalacja grzewcza - zabezpieczenie stosowane dodatkowo do powyższych systemów, które chroni rynnę przed zbyt dużym obciążeniem przez rozdrobniony śnieg i lód, a także zapobiega zamarzaniu wody i zatykaniu się rur spustowych.
Pomimo zastosowania na dachu powyższych systemów to i tak właściciel-administrator domu zobowiązany jest do stałej kontroli grubości zalegającego śniegu na dachu, a w razie jego nadmiaru do natychmiastowego usuwania śniegu.

Należy pamiętać, że śnieg dla dachu stanowi podobne obciążenie jak dachówka ceramiczna, czy betonowa i jeżeli więźba nie ma odpowiednich parametrów (grubość, gęstość krokwi itp.) lub jest już stara wówczas istniej niebezpieczeństwo zawalenia dachu.

Jeżeli w przypadku dachów spadzistych zastosowanie płotków, barier, czy śniegochwytów pozwoli na kontrolę nad lawinowo spadającym śniegiem z dachu i ochroną mienia wokół domu, tak w przypadku dachu płaskiego, czasami również i spadzistego, wysokość i ciężar zalegającej pokrywy śnieżnej zmusza do ręcznego zrzucania śniegu z dachu tak aby uniknąć niebezpieczeństwa zawalenia czy nawet katastrofy budowlanej jaka właśnie miała miejsce w Katowicach.

Łap śniegołap

Dla osób chcących jeszcze w tą zimę uchronić się przed śnieżną lawiną z dachu Firma Blachotrapez w miesiącu luty organizuje sprzedaż promocyjną na śniegochwyty.
Do 02 marca 2015 r. przy zakupie kompletnego pokrycia dachowego (blachodachówka, trapez, panel dachowy) powyżej 100 m2 Firma daje możliwość zakupu za każdy kolejny m2 pokrycia z blachy 1 sztuki śniegochwytu w cenie 10 groszy.

Przykład: dach 110 m2 - 10 śniegołapów w cenie po10 groszy;
               dach 185 m2 - 85 śniegołapów w cenie po 10 groszy.




1 komentarz: